Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

Gebelikte, göğüs kafesi çevresi yaklaşık 6 cm artarken, diyafram da büyüyen rahmin itmesiyle, ortalama 4 cm yükselir. Gebelikte solunumla akciğerlere alınan hava hacmi artarak, bebeğin ihtiyacı olan oksijen karşılanır. Bebeğe oksijen sağlamaya yönelik diğer bir değişim de gebelikte kanın oksijen taşıma kapasitesinin artmış olmasıdır.

Gebelik süresince, solunum hızı değişmez ancak, solunum hacmi, içeri alınan hava miktarı ve tutulan oksijen miktarı artırılır. Diyafram yükseldiği için, soluk verme sonrası hava keseciklerinde kalan artık hava azalır. Akciğerlerin dolaşım sisteminin damarlarında kan akımına direnç azalarak, akciğerlerin kanlanması artırılır.

Gebeliğin erken dönemlerinden itibaren, nefes alma isteğinizin farkına varabilirsiniz. Bu solunum sıkıntısı olarak yorumlanmamalıdır, sadece solunum için sarf edilen çaba artmıştır. Bu çaba, gebelik hormonlarının beyindeki solunum merkezine direk etkisiyle oluşturulur.

Her ne kadar gebelikte solunum sistemi fonksiyonları bozulmasa da, solunum sistemi hastalıkları, vücudun artan solunum yükü sebebiyle gebelikte daha ağır seyreder. Örneğin, basit bir grip, gebelikte çok ciddi seyredebilir. Bu nedenle gebelerin grip aşısı yaptırmaları çok önemlidir.