Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0(533)687 25 23

İlk hamile olduğunuzu öğrendiğinizde aklınıza gelen ve doktorunuza giderken de sormayı unutmamak için eşinize size hatırlatmasını isteyeceğiniz iki temel sorunuz olacak:

  1. Kaç aylık/haftalık hamileyim?
  2. Doğumum ne zaman olacak?

Peki kaç aylık/haftalık hamile olduğunuz nasıl hesaplanır?

Genelde bu konuda ufak bir karmaşa olur. Çünkü sizin hesabınızla doktorunuzun hesapladığı tıbbi zaman birbirini tutmayacaktır.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki tıbbi hesaplamalarda ay değil hafta kullanırız. Yani doktorunuz size kaç aylık değil, kaç haftalık gebe olduğunuzu söyleyecek. Bu hesaba göre, zamanında bir gebelik, 40 hafta, 280 gün sürer ve bu ortalama 9 ay 10 güne tekabül eder.

Zamanını doldurmuş bir gebelik, döllenmeden sonra 38 hafta sürer. Çoğu kadının cinsel ilişki tarihini hatırlayamaması ve her kadında yumurtlama adet döngüsünün aynı gününde olmadığı için gebelik yaşı hesabında cinsel ilişki yani döllenme tarihi değil, kadının gördüğü son adetin ilk günü kullanılır. Ve bu da döllenmeden ortalama 2 hafta öncesine denk geldiği için tıpta ve bu kitapta kullanacağımız gebelik yaşı haftası hesaplarında, son adet kanamasının ilk günü esas alınır ve bu hesaplama da döllenme tarihine göre 2 hafta daha ileriden gidecektir.

Mesela son adet kanamanızın ilk günü 26 Nisan olsun. Ne kadar sürdüğünün veya ne zaman bittiğinin önemi yoktur. Bunu takvime işaretleyelim. Gebelik ancak yumurtlama zamanına denk gelen bir cinsel ilişki sonrası oluşabilir. Diyelim ki ayın 10’unda korunmasız cinsel ilişki gerçekleşti. Ve o gün gebe kaldığınızı tahmin ediyorsunuz. Adetiniz gecikti, belirtiler oldu, test yaptınız ya da doktora gittiniz ve gebe olduğunuzu öğrendiniz. Kaç aylık gebe olduğunuzu soracaksınız. Son âdetinizin ilk günü 26 Nisan’dı. Diyelim ki bugün 7 Haziran...

Sizin hesabınıza yani gebe kaldığınızı düşündüğünüz cinsel ilişki tarihinize (10 Mayıs) göre, 4 haftalık gebe olduğunuzu hesap- layabilirsiniz. Ama biz hesaplamada, ilişki tarihinizi yani gebe kaldığınız günü değil, son gördüğünüz adetin ilk gününü kullanırız. Bu da ortalama tahmin ettiğiniz cinsel ilişki tarihinden 2 hafta yani 14 gün öncesidir. Dolayısıyla, sizin hesabınıza (gebe kaldığınız cinsel ilişki tarihi) göre 4 haftalık olan bir gebelik, doktorunuzun hesabına (son âdet kanamanızın ilk günü) göre 6 haftalık olacaktır. Yani 2 hafta daha ileride olacaktır.

Tüm gebelik haftası ve doğum hesabında biz bu hesaplamayı kullanacağız. Muhtemel doğum tarihiniz de son âdet tarihinizin ilk gününden ortalama 40 hafta sonrası olacak.