Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0(533)687 25 23

 

Kadında üreme hücresi olan yumurtalar, karın boşluğunda rahmin iki tarafında ve tüplerin altında yerleşmiş olan yumurtalıklarda muhafaza edilir.

 

Her bir yumurta, folikül adı verilen birimleri oluşturacak şekilde, hormon üretimi sağlayan yardımcı hücrelerle çevrelenmiş olarak hazır halde bekletilir.

 

Kız bebek anne karnındayken, 1. Ayın sonunda, yaklaşık 1000-2000 öncü yumurta hücresi karın boşluğundaki yapım yeri olan genital katlantıdan asıl yerleri olan yumurtalıklara göç eder. Erkekten farklı olarak, bölünme, çoğalma ve olgunlaşma anne karnında başlar ve anne karnında 5 aylık bir kız bebekte yumurtalıklardaki tüm üreme yaşamı boyunca kullanacağı yumurta sayısı, hayatı boyunca olacağı en yüksek rakama 6-7 milyona ulaşmıştır. Ve bu sayı anne karnında azalmaya başlayarak, doğumda, 1-2 milyona, ergenlikte 500- 600 e kadar düşecek ve her ay adet döngüsü boyunca bir yumurta atılarak menopoza kadar tüketilecektir. Burada önemli olan, son çalışmalar düşündürücü bilgiler verse de, doğumdan sonra kadında yeni yumurta yapımı olmamasıdır. Bu da menopoz konusunda elimizi kolumuzu bağlayıcı bir engeldir. İlginç olan diğer nokta da kadında yaşlanmanın daha anne karnında başlıyor olmasıdır.

Doğum öncesi, kız bebeğin yumurtalıklarında, tüm yaşamı boyunca kullanacağı yumurtalar, üretimi tamamlanmış olarak folikül denen birimler halinde hazırdır. Olgunlaşmaları başlamış, ancak belirli bir hücre bölünmesi aşamasında durdurularak, kullanılacakları zamana kadar sessiz bir halde yumurtalıklarda dondurulmuş olarak bekletilirler. Ergenlik dönemine kadar kız çocuğunun yumurtalıklarında hiçbir aktivite izlenmezken, adet döngüsünün başlamasıyla, her ay bir kısmı seçilerek olgunlaşmasına kaldığı yerden devam eder ve sadece bir tanesi tam olarak olgunlaştırılır ve yumurtlama gerçekleşir.

 

Yumurtalıklarınızın içerisindeyiz. Bebeğinizi oluşturacak genetik materyali taşıyan yumurta hücresi bunlardan biri ve şu anda, 6-7 mm lik sıvı dolu folikül adlı yapının içinde bulunuyor. Önümüzdeki hafta bunlardan biri seçilecek ve O mucize bebeğiniz olacak.