Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0(533)687 25 23

3. Evre

Doğumdan dakikalar sonra, rahminiz tekrar kasılmaya başlar. Bu sefer amaç, plasentanın ayrılması ve kanamayı durdurmaktır. Plasenta yapısı.

Ayrılmanın belirtilerini görünce doktorunuz, tekrar ıkınmanızı isteyebilir. Bu arada, karnınıza masaj da uygulanabilir. Plasenta kendiliğinden zarları ile beraber ayrılacaktır. Bu evre genelde ağrısızdır. Kanamanın önlenmesi için, damar yolunuzdan, rahim kasıcı ilaçlar uyguanabilir.

Plasenta çıktıktan sonra, doktorunuz, vajinayı ve genital kanalı, herhangi bir yırtık ya da kanama var mı diye kontrol edecektir. Varsa, bu yırtıklar onarıldıktan sonra epizyotominiz tamir edilir.

3. evre, ortalama birkaç dakikadan, yarım saate kadar sürebilir. Bu süre sonunda plasenta kendiliğinden ayrılmazsa, müdahale gerekebilir.

Plasenta ayrıldıktan sonra da, yatağınıza alındıktan sonra da, doktorunuz, karnınızdan rahimin sert olup olamdığına bakıp, değilse masaja devam edebilir. Bu çok önemlidir çünkü bu rahim kasılmaları sayesinde, plasentanın ayrıldığı yerdeki damarlar büzülür ve kanamayı durdurur. Aksi halde, çok kan kaybı yaşanabilir.

Çok önemli bir nokta da ilk yarım saat içinde bebeğin emzirilmeye başlanmasıdır. Buna doğum masasında bile başlanabilir.

Epidural anestezi yapıldıysa, katateriniz, anestezi uzmanı tarafından çekilir. Artık ihtiyacınız yoktur.

Yeni doğan bebeğinizin ilk bakımları yapılır.

Odanıza alındıktan sonra, hastanede ve taburculuğunuzda gerekli öneriler verilecektir.