Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

15. Hafta (14 Hafta 0 Gün - 14 Hafta 6 Gün)

Bu hafta gebeliğinizin ikinci 3 aylık dönemine girdiniz...

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) ortalama 15 cm, ağırlığı da 90 gr oldu. Yani bir portakal kadar...

Bebeğim büyüyor...

Artık bacaklar, kollardaki büyüme hızını yakaladı ve bebeğiniz tüm eklemlerini oynatabiliyor.

Bebeğinizi rahim içerisinde görme şansınız olsaydı artık tüm mimiklerin oluştuğunu görebilecek ve çok sayıda yüz ifadesini ayırt edebilecektiniz. Bebeğinizin yüz ifadeleri, olgunlaşan sinir sistemi ve ince kas liflerinin muazzam düzenlemesi ve koordinasyonunun en güzel örneğidir. Ultrasonda ise tüm bunları görmek için birkaç haftanız daha var. Maalesef her ultrason taramasında bu ifadeleri göremeyebiliyoruz ya da bebeğin uykusuna denk gelebiliyoruz. Bu tamamen bebeğinizin fotojenik olup olmamasına bağlı...

Karaciğer, ileride yağ sindiriminde yardımcı olacak safra salgısına başladı. Kan şeker seviyesini düzenleyen ensülin de pankreastan salınmaya başladı.

Bebeğiniz zamanının büyük kısmını etrafını saran amniyon sıvısını, burun, ağız ve üst solunum yollarında gezdirmekle geçiriyor. Bu sıvı bir yandan da ak- ciğerlerde hava keseleri oluşumuna yardım ediyor.

Her ne kadar gözleri kapalı da olsa bebeğiniz ışığı algılayabiliyor. Bunu güneş- lenirken hissedebilirsiniz.

Bebeğinizin vücudunda lanugo denen ince tüycükler görünmeye başladı ama ultrasonda bunu görmemiz zor.

Eğer şanslıysanız bu haftanın sonunda bebeğin cinsiyeti hakkında fikir sahibi olabiliriz. Ama emin olmak için biraz daha beklemek daha doğru olacaktır, özel- likle kız bebekse...

Beni neler bekliyor?

Artık gebeliğinizin ikinci 3 aylık dönemine girdiniz. Bebe- ğinizin organları büyük oranda taslak olarak hazır. Siz de bu ay ilk 3 ayın sıkıntılarını atlatıp rahat bir döneme gireceksiniz. Bazen bu döneme “balayı dönemi” de deriz.

Ekran Resmi 2019-08-09 15-39-13 Burun tıkanıklığı, gebelikte beklediğimiz bir değişiklik. Bunu ilk defa yaşıyor olabilirsiniz veya önceden varsa gebe- likte daha sık ve fazla seyredebilir. Sebebi, artan gebelik hor- monlarının etkisiyle tüm cilt ve vücut boşluklarına olan artmış

kan akımıdır. Bunun diğer bir sonucu da gebelikte artan burun kanamalarıdır ve paniğe kapılmamalıdır.

Gebelikteki burun tıkanıklığı ya da dolgunluğu o kadar sık görülen bir hadise- dir ki, “gebelik riniti” diye özel bir adlandırması bile vardır.

Rahminiz iki haftadır leğen kemiğinizin üzerine çıktı ve siz de artık alt karın bölgenizde bir top şeklinde rahminizi hissedebilirsiniz.

Memelerde süt üretimi başladığı için meme başından, beyazımsı-şeffaf bir akıntı hissedebilirsiniz veya özellikle sabah kalktığınızda, sutyeninizde ıslaklık görebilirsiniz. Bu akıntı kendiliğinden veya sıkmakla olabilir ve normaldir. Size çok rahatsızlık verirse meme pedleri kullanabilirsiniz.