Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

23. Hafta (22 Hafta 0 Gün - 22 Hafta 6 Gün)

Hâlâ bebeğinizin hareketlerini hissetmiyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin tüm boyu ortalama 30 cm, ağırlığı da 500 gr oldu. Yani bir papaya kadar...

Bebeğim büyüyor...

Erkek bebek bekliyorsanız, bu haftada testisler, karın bölgesinden erişkindeki genital bölgeye inmeye başladı ve 32. haftada bu tamamlanacak.

Bebeğiniz hâlâ çok ince ve zarif ama kol ve bacak uzunluğu oranları, yenidoğan bebekteki normal oranına ulaştı. Baş hâlâ büyük ama doğduğunda da böyle olacak.

Bebeğin işitme duyusu artık çok hassas, öyle ki annesinin dışındaki sesleri de ayırt edebilir. Babası belki onunla konuşmayı deneyebilir. Bebeğin anne karnında duyduğu sesler, annenin iç organ sesleriyle beraber, annenin vücudu ve amniyon sıvısından geçerek ona ulaştığı için uğultuludur. Ona huzur veren bu sesi doğduğunda çok arayacak. Bu nedenle bu sese çok benzeyen saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge ve araba motorunun çıkardığı ses, bebeğiniz doğduğunda uykusuz gecelerinizde en büyük yardımcınız olacak.

Beni neler bekliyor?

Bilekler, bacaklar veya yüzünüzde, örümcek şeklinde, ince damarlanmalar görebilirsiniz. Östrojen artışına bağlı olan bu durum normaldir ve rahatsızlığa yol açmayıp genelde gebelik sonrası düzelir.

Bu haftalardan itibaren, karın, basen, kalça ve memelerde kaşıntıyla beraber, çizgi oluşumu, yani çatlak oluşumu baş- layabilir. Bazı kadınlarda çatlak hiç görülmezken, bazı kadın- larda çok yoğun olabilir, yani sebep tamamen genetiktir. Annenize gebeliğindeki çatlak durumunu sormanız, size de bilgi verebilir. Doğumdan sonra hafiflemesine rağmen, gri-beyazımsı bir renk alabilir ve kalıcı olabilir. Her ne kadar piyasada çok sayıda çatlak oluşumunu önleyici olduğunu öne süren ürünler olsa da, bilimsel olarak bilinen nemlendirme dışında kanıtlanmış bir etkileri yoktur. Bu nedenle nemli tutarak, çatlak derinliğini azaltma ve kaşıntıyı önleme adına basit bir bebe yağı ya da bademyağı da yeterli olacaktır.

Rahminizin doğuma hazırlık kasılmaları bu hafta hissedilebilir. Karnınızda sıkılaşma ve bir yere toplanma olarak da ifade edilen ama sıklığı ve şiddeti fazla olmayan bu kasılmalar, son haftalara doğru artacak.