Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0(533)687 25 23

20. Hafta (19 Hafta 0 Gün - 19 Hafta 6 Gün)

Artık gebelik serüveninizin tam ortasına geldiniz.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) ortalama 25 cm, ağırlığı da 250 gr oldu. Yani bir muz kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bebeğiniz artık daha sık yutkunma hareketi ya- parak, sindirim sistemi için alıştırma yapıyor.

Mekonyum dediğimiz ilk dışkısı bağırsaklarda birikmeye başladı. Koyu yeşil, yapışkan olan bu mad- de doğduktan sonra bebeğin bezinde göreceğiniz ilk kakasını oluşturacak. Bazen de bebek bu dışkıyı özellikle doğuma yakın, rahim içindeyken yapar ve bunu yutması ve soluması doğum sonrası çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Bebeğinizin uyku ve uyanıklık dönemleri oturmaya başladı. Erişkin bir insan gibi tüm uyku evrelerini yaşıyor.

Bebeğiniz kızsa rahim ve yumurtalıkları tamamen oluştu ve hayatı boyunca sahip olacağı en fazla sayıda yumurtaya ulaştı. Zaman saati daha şimdiden işlemeye başlayarak bu haftadan sonra azalmaya, yok olmaya başlayacak ve menopoz döneminde tamamen tükenecek. Yani bir bakıma daha anne karnında yaşlanmaya başlıyoruz...

Beni neler bekliyor?

40 haftalık gebelik serüveninizin tam ortasına geldiniz. Rahminizi artık tam göbek deliğiniz hizasında hissedebilirsiniz.

Gebelikte gıdalarla alınması yeterli olmayıp, dışarıdan tak- viye şeklinde önerdiğimiz 2 madde, folik asit ve demirdir. Folik asidi ilk 3 ay kullandık ve bebeğin omurgası kapandığı için artık takviye gerekli değil. Demir yani kan haplarınızı ise daha önceden bilinen bir kansızlığınız yoksa bu haftada almaya başlaya- cak ve doğumdan sonraki 2 aya kadar devam edeceksiniz. Demir takviyesine 20. haftada başlama sebebimiz, annenin kan hacmindeki artışın bu haftadan sonra hızlanması ve bebekle beraber artan ihtiyaç için demir gerekliliğidir.

Bu haftadan sonra en iyi yatış pozisyonu artık yan yatmak ya da en azından göbeğinizi yana doğru düşürerek yatmaktır. Sırtüstü yatmak, özellikle ilerleyen haftalarda, karnınızın büyümesiyle kalbinize dönen kan akımını azaltacağı için tansiyon düşüklüğüne ve bebeğin sıkıntıya girmesine sebep olabilir.