Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

19. Hafta (18 Hafta 0 Gün - 18 Hafta 6 Gün)

Bebeğinizin detaylı organ taraması ultrasonunu yaptırabilirsiniz.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) ortalama 23 cm, ağırlığı da 210 gr oldu. Yani bir ananas kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bu hafta, bebeğinizin saçları belirmeye başladı.

Bebeğiniz kızsa yumurtaları, yumurtalıklarında tüm hızıyla bir yandan çoğalıyor bir yandan da etrafı ileride dişilik hormonlarını salgılayacak özelleşmiş hücrelerle çevriliyor. Bu yumurtalarındaki kromozomlar, daha sonra torununuzun genetik materyalinin yarısını oluşturacak.

Öğrenme başlangıcının ilk belirtileri etrafını keşfe başlaması olsa gerek. Ultrasonda bazen etrafını saran keseye dokunurken, kendi yüzüne dokunurken, kordonunu tutmaya çalışırken, bacaklarıyla tırmanmaya çalışırken yakalayabiliyoruz bebekleri.

Bebeğinizin tüm duyuları inanılmaz bir hızda gelişiyor. Zaten 2. üç aylık dönemin çoğunu bu gelişim oluşturuyor. Felsefi açıdan, “Duyular mı düşünme mi başlangıçtır?” bilgisini verebilir belki bize... Beyinde tüm duyular için özelleşmiş bölgeler tasarlandı bile. Koklama, tatma, duyma, görme, dokunma ile ilgili özelleşmiş hücreler ve yerleri belirlendi.

26. haftada netleşse de bazı araştırmalar bu haftada annenin sesini de ayırt edebildiğini gösteriyor. Dolayısıyla onunla konuşmanız, ona şarkı söylemeniz, ona bir şeyler okumanız hiç de garip olmayacaktır.

Vernix caseosa dediğimiz koruyucu bir katman deri üzerinde oluşmaya başladı. Beyaz, yağlı ve doğumda üzerinde göreceğiniz bu madde, bebeğinizin cildini 9 ay boyunca amniyon sıvısıyla sürekli temastan ve sürtünmeden koruyacak.

Beni neler bekliyor?

Gebelikte tüm vücut sistemleriniz etkilenmekle beraber, en dramatik değişikliklerden birini kalp ve dolaşım sisteminde göreceğiz. Kalbin yükü, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1,5 kat artacak. Aynı zamanda içinde bulunduğunuz 2. üç aylık dönem, hayatınız boyunca kan basıncınızın en düşük olacağı dönem olacak.

Küçük tansiyonunuzu, 30 veya 40 mm hg ölçerseniz, şaşırmayın. Bu durum, kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize sebep olabilir. Özellikle baş dönmesi de hissettiğiniz zaman, sırtüstü uzanarak, bacaklarınızı, kalp seviyenizin üzerine gelecek şekilde yukarı kaldırarak duvara yaslayın. Tuzlu ayran gibi bir içecek de iyi gelecektir.

Gebelikte her kontrolünüzde, sağlık personeli tansiyonunuzu ölçecek. Bunun sebebi, daha ziyade gebelikte bizi çok korkutan kan basıncı yükselmesidir. Küçük tansiyonunuzun 90 mm hg ve üzerinde olması, doktorunuzu aramanızı gerektirecek bir sebeptir. Yani bizim korktuğumuz tansiyon düşmesinden ziyade tansiyon yükselmesidir.