Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

18. Hafta (17 Hafta 0 Gün - 17 Hafta 6 Gün)

Kilo alımınıza dikkat ediyorsunuz değil mi?

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) ortalama 21 cm, ağırlığı da 170 gr oldu. Yani bir patates kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bu hafta bebeğinizin dişleri oluşmaya başladı.

Annesinin vücudundaki sesleri duymaya başladı. Özellikle kapı çarpması, fren sesi gibi şiddetli seslere tepki verecek. Hâlâ yeri çok geniş olduğu için çok sık pozisyon değiştiriyor, bacaklarını çapraz yapabiliyor ve parmağını emiyor. Su dolu bir havuzda yüzer gibi devamlı pozisyonunu değiştirmek, en keyif aldığı şey olsa gerek.

Sinir hücrelerini saran miyelin isimli koruyucu kılıf belirmeye başladı ve bu miyelin kaplanma süreci, bebeğiniz doğduktan sonra 2 yaşına kadar devam edecek.

Eğer bebeğiniz kızsa, rahim ve tüpleri oluştu ve olması gereken yerinde.

Erkek bebek bekliyorsanız, dış genital organları artık iyice ayırt edilebiliyor. Tabii ultrasonda saklamazsa...

Beni neler bekliyor?

Gebelikte metabolizmanız oldukça ciddi değişikliklere uğrayacak. Mesela hiç hissetmediğiniz kadar hatta daha yeni yemek yediğiniz halde acıkıyor olabilirsiniz.

Buna “gebelik açlığı” adı veriyoruz. Gebelik hormonlarının etkisiyle, değişen karbonhidrat metabolizması sonucu, açlık kan şekerinizin çok düşebilir ve yemek sonrası artan ensülin sebebiyle kısa süre sonra tekrar açlık hissedebilirsiniz. Artan ensülin direnciyle beraber amaç, bebeğiniz için enerji maddesi olan glikozu daha uzun süre kanında tutarak bebeğiniz tarafından kullanılabilmesini sağlamaktır. Boş kalori içeren gıdalar yerine besin değeri yüksek, uzun süre tok tutan gıdaları tercih etmelisiniz.