Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

17. Hafta (16 Hafta 0 Gün - 16 Hafta 6 Gün)

Yapılacaksa, üçlü veya dörtlü test (Down sendromu tarama testleri) zamanınız geldi.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) ortalama 20 cm, ağırlığı da 130 gr oldu. Yani bir şalgam kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bu hafta bebeğinizin ter bezleri oluşmaya başlıyor. Artık bebek, plasentasıyla eşit ağırlığa ulaştı. Özelleşmiş bir yağ dokusu olan ve anne karnındaki hayatında asıl yağ dokusunu oluşturan kahverengi yağ dokusunun cilt altında birikimi başladı

ve bebeğinizin vücut ısısını düzenliyor.
Kalsiyum birikmesiyle bebeğinizin iskelet dokusu, yumuşak kıkırdak dokusundan sert kemik doku- suna dönüşmeye yani kemikleşmeye devam ediyor.

Beni neler bekliyor?

İlk gebeliğiniz değilse daha bu haftalarda bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Haftalar ilerledikçe bebeğin hareketleri, artan kas gücü ve sinir koordinasyonuyla daha da belirginleşecek. İlk gebeliğinizse 21. haftaya kadar hareket hissetmeyebilirsiniz.

Gebelikte sık yaşayabileceğiniz denge problemleri bu hafta başlayabilir. Gebelik ilerledikçe, vücudunuzun ağırlık merkezi değişeceği için buna uyum sağlamak adına belinizi öne doğru kavis yapma gerekliliği duyabilirsiniz ve bu da bel ve sırt ağrı- larına sebep olabilir. Egzersiz faydalı olacaktır. Yine bu denge sıkıntısından dolayı özellikle düşme riski olan hareketlerden uzak durmalısınız.

Gebelikte ne babet tarzı topuksuz ne de yüksek topuklu ayakkabıları tercih ediyoruz. En uygunu birkaç santim yüksekliğindeki topuklu ayakkabılar olacaktır. Bu yükseklik, hem dengenizi korumanızı kolaylaştıracak hem de bel ve sırt ağrılarını önleyecektir.

Tüm gebelik boyunca gözde kuruluk hissedebilirsiniz. Bu sizi rahatsız ediyorsa suni gözyaşı damlaları kullanabilirsiniz. Kontakt lens kullanıyorsanız kuruluk, gözlüğe geçmenizi gerektirebilir. Aynı zamanda, kornea kalınlığı da gebelikte az da olsa değişebileceği için, kontakt lenslerinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ama bir rahatsızlığınız yoksa gebelikte kontakt lens kullanımında bir sakınca yoktur.