Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

16. Hafta (15 Hafta 0 Gün - 15 Hafta 6 Gün)

Pozisyonu uygunsa, bu hafta bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) ortalama 17 cm, ağırlığı da 100 gr oldu. Yani bir avokado kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bu hafta bebeğinizin ayak tırnakları da belirmeye başladı.

Şu ana kadar tüm vücuduyla beraber kıvrık ve öne doğru duran başını artık daha dik tutabiliyor.

Gözler iyice başın ön kısmına, asıl pozisyonuna geldi. Kulaklar da asıl yerini aldı.

Bu haftalar bebeğinizin yerinin en geniş olduğu haftalar. Ultrasonda yerinin nasıl rahat ve geniş olduğunu görebilirsiniz. Bu rahatlık, hareketlerine de yansıyor.

Artık bebeğin cinsiyetini doktorunuza sorabilirsiniz. Özellikle erkek bebek- te anlamak daha kolay olacaktır. Kız bebek cinsiyetini göstermemek için biraz naz yapıyor olabilir... Bebeğin cinsiyeti daha döllenmede belirlidir ama bizim bunu görebilmemiz için ultrasonda genital bölgesinde yani bacak arasında, dış genital organını görmemiz gerekir. O nedenle bu haftaya kadar bekledik. Çünkü dış genital organlar 14. haftadan sonra tamamlanır. Yani 13. haftadan önce bebeğin cinsiyetini, göremediğimizden değil, henüz oluşmadığından anlayamayız. Bu haftadan önce düşük sebebiyle direkt gözlemleyebildiğimiz bebeklerde bile genital bölgenin henüz kız ya da erkek bebek yönünde tam farklılaşmadığını görmemiz bunu kanıtlar. Bunun öncesinde başka bir yöntemle (kemik yapısı vs.) anlamak mümkün değildir.

Beni neler bekliyor?

Rahminiz artık, göbeğe doğru büyümesinin yarı yolunda. Rahmi karın boşluğunda tutan bağlar, rahmin büyümesine ayak uydurabilmek için iyice gerildiğinden kasık ağrılarınız olabilir. İki taraflı hissedebileceğiniz bu ağrılar özellikle pozisyon değiştirdiğinizde ve yorgun geçen bir günün sonunda olur. Bu ağrılar dinlenmekle geçecektir.

Eğer ilk gebeliğiniz değilse bebeğin hareketlerini hissedebilirsiniz. Halk arasında bu “canlanma” diye ifade edilir. Göbeğinizde dalgalanma, kelebek kanat çırpması ya da gaz baloncukları gibi bir his bırakabilir. Daha önce gebelik yaşanmışsa bu hareketler, 16. haftadan itibaren hissedilebilirken, ilk gebeliklerde, 19-21. hafta arası başlayacaktır. Dolayısıyla ilk gebeliğinizse ve henüz hiçbir hareket hissetmiyorsanız, endişelenmeyin çünkü 21. haftaya kadar vaktiniz var.

Eğer gebelikte araç kullanıyorsanız veya şoför koltuğunda olmasanız da gebelikte dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Örneğin emniyet kemerinin alt kısmını göbeğinizin üzerinden geçirmemeli, altına almalısınız.