Op.Dr. Banu Çiftçi
yükleniyor...
Randevu için
0212 215 55 50

12. Hafta (11 Hafta 0 Gün - 11 Hafta 6 Gün)

Bu hafta 1. trimester tarama testi (ikili test) zamanınız başlıyor. 11-14 hafta arası yapılması gerekiyor... Test ve riskler hakkında detaylı bilgilendirildiğiniz- den ve kafanızda soru işareti kalmadığından emin olmalısınız.

Bebeğim ne kadar oldu?

Bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) ortalama 7-8 cm, ağırlığı da 23 gr oldu. Yani bir turp kadar...

Bebeğim büyüyor...

Bebeğiniz, bu hafta büyüme patlaması yaşıyor.

Beyin sağ ve sol lobunu birleştiren yapı oluşmaya başlıyor. Üst gözkapağına dokunulduğunda, gözler aşağı doğru hareket eder ve bu ilk göz hareketidir.

Ses telleri oluşmaya devam ediyor, bebeğiniz esniyor ve çenesini açıp kapatıyor. Çoğu bebek özellik- le sağ olmak üzere başparmağını emmeyi çok sever. Ultrasonda bu ana denk gelebilirsiniz.

Diğer karın içi organlarına yer açmak için göbek kordonuna itilen bağırsaklar karın boşluğuna geri alınıyor. Çünkü karın boşluğu artık hepsini taşıyabilecek kapasitede.

Böbreklerde süzme birimleri oluşumu tamamlandı ve kendi idrarını amniyon sıvısına yapmaya başladı.

Yüzü tam olarak insan halini aldı. Bir kuş gibi yanlarda olan gözler asıl yerlerine, öne geldi. Kulaklar da olması gereken yere çıktı.

Tırnaklar ve parmak izi tamamen oluştu. Parmak izi artık farklılığını ve ya- şam boyu tanınmasını sağlayacak.

Beni neler bekliyor?

Artık rahminiz öndeki kalça kemiğinizin üstüne çıkmaya başladı ve doktorunuz bunu muayene sırasında hissedebilecek. Özellikle ilk gebeliğiniz değilse hâlâ hamile kıyafetlerine ihtiyaç duymuyor olabilirsiniz ama hazırlanmanız iyi olur.

Bu haftada mide yanmaları hissetmeye başlayabilirsiniz. Göğüs kemiğinizin altından başlayarak boğazınıza doğru acı su gelmesi şeklinde bir yanmadır bu. Bazı kadınlar bu durumu ilk defa gebelikte yaşarken bazıları önceden de bu hisle tanışık olabilir ve

gebelikte arttığını hissedebilirler. Gebelikte artan miktarda salgılanan progesteron hormonu, yemek borusuyla mide arasında bulunan ve mideye aktarılmış besinlerin geri kaçışını önleyen kapakçık sistemini gevşetir. Bu da asitli mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçarak reflüye yani ağızdan acı su gelmesi hissine neden olur. Bir di- ğer kolaylaştırıcı faktör de mide boşalma zamanının gecikmesi ve büyüyen rahmin mideyi yukarı itmesidir. Bu acı su gelmesi özellikle gece yatarken rahatsız edecek, bazı şanslı anne adaylarında da gebeliğin son dönemine kadar izlenmeyecektir.